Kas tie kadastriniai matavimai ir kokiais atvejais būtina juos atlikti? Visų pirma dėl to, kad tiksliai žinotumėte savo turimo nekilnojamojo turto – žemės sklypo ribas ar nuosavo namo naudingą gyvenamąjį plotą. Kadastrinių matavimų metu yra užvedama byla, kurioje labai nuosekliai yra aprašomi visi matavimai ir pagrindinės charakteristikos bei savybės. Pavyzdžiui, plotis, aukštis, tūris, paskirtis, pavadinimas ar kiti kriterijai, padedantys atpažinti būtent šį unikalų objektą.
Atlikus kadastrinius matavimus, jie gali būti tikslinami, pavyzdžiui, konkrečiai įvardijant tam tikros namų erdvės, specifinius ypatumus, net tokius kaip vieta po laiptais, palėpė.
Gyvenamojo namo naudingasis plotas yra apskaičiuojamas taip – sudedant gyvenamojo ploto, verslo patalpų bei šildomų pagalbinių patalpų naudingojo plotų suma. Įdomu, tai, kad jei gyvenamasis namas turi rūsį, tai atliekami ir šios patalpos kadastriniai matavimai. Tad tokio tipo matavimus galima atlikti pačiose įvairiausiose patalpose: komercinėse patalpose, garažuose, ūkiniuose pastatuose ar sandėliuose, kurie yra įregistruoti ir registruojami kaip atskiri turtiniai vienetai.
Specialistas, kuris atlieka kadastrinius matavimus, nenustato nuosavybės, tik atlieka specifinius matavimus ir parengia kadastrinių matavimų duomenų bylą. Tokio tipo matavimai gali kainuoti labai įvairiai, nuo keleto šimtų iki kelių tūkstančių eurų, priklausomai nuo objekto sudėtingumo ir atliktų matavimų. Pasikvietus kadastrinių matavimų specialistą, jam reikėtų aiškiai suformuluoti užduotį, įvardijant koks yra jūsų tikslas – gal jūs norite pakeisti žemės sklypo paskirtį ar parengti pilnai dokumentus, reikalingus jo pardavimui ar registravimui Registrų centro duomenų bazėse.
Dažnai būna ir taip, kad atliekant rekonstrukciją yra atliekami ir kadastriniai matavimai, tada dažnai gali paaiškėti ar būtiniems darbams reikia parengti projektą ar net gauti statybos leidimą. O tai gali kainuoti ne tik pinigų, bet ir laiko, nes toks įvertinimas gali užtrukti ir nuo kelių mėnesių iki keleto metų.