Petražolės – itin ryškų skonį turintis prieskonis, plačiai naudojamas virtuvėje: tinka gardinti sriubas, padažus, salotas, mėsos ir kt. patiekalus. Jas auginti – labai paprasta, o ir augti jos gali bene visus metus: puikiai želia nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, o šiltnamyje arba ant palangės – ir per visą žiemą. Taip pat petražoles galima šaldyti, džiovinti. Petražolių sėklos yra pritaikytos sėti šiuos augalus iki pat vėlyvo rudens.
Petražolėse gausu vitaminų C, A, B1, B2, keratino, folio rūgšties, kalio druskų, magnio, geležies. Jos taip pat sudėtyje turi inulino, reguliuojančio gliukozės lygį ir mažinančio cukraus kiekį kraujyje, todėl petražolės yra naudingos sergantiems cukriniu diabetu. Kalbant apie naudą organizmui ir petražolių panaudojimą mūsų sveikatai, galima išskirti ir kitus svarbius aspektus.
Petražolių ekstraktas yra naudojamas kosmetologijoje: maišomas į kremus, kaukes, losjonus, nes užkerta kelią raukšlių atsiradimui, mažina patinimus ir paburkimus, odos paraudimus, taip pat padeda kovoti su spuogais ir tamsiais ratilais po akimis. Be kita ko, petražolės balina dantis ir stiprina dantenas.
Petražolės gerina apetitą, reguliuoja medžiagų apykaitą, taip pat padeda nuo gastrito ir skrandžio opų, reguliuoja inkstų ir kepenų veiklą, stimuliuoja virškinimo fermentų gamybą. Be kita ko, naudingos sutrikus reumato ir virškinimo sistemoms.
Petražolės padeda nuo depresijos, anemijos, padeda greičiau atgauti jėgas, pasižymi diuretiniu, baktericidiniu, antiseptiniu poveikiu. Taip pat slopina spazmus ir uždegimus, gerina žaizdų gijimą. Be kita ko, petražolės naudingos sutrikus regėjimui.
Taigi, petražolių nauda mūsų organizmui – neišmatuojama, skonis – puikus, o petražolių sėklos yra pritaikytos jas auginti bene visus metus neįdedant daug pastangų, todėl auginti jas savo darže, šiltnamyje arba vazone ant palangės – tikrai verta.